Usługi publiczne jest to cały szereg usług, które są wykonywane w ramach działania państwa, dla dobra wszystkich jego obywateli. Działanie administracji publicznej w tych zakresach wiąże się z zapewnieniem wszystkim obywatelom, niezależnie od ich statusu społecznego, dochodu itd. dostępu do wybranych usług, które są opłacane przez wszystkich obywateli. Opiera się to na zasadzie solidarności społecznej. Usługi publiczne – definicja mówi o tym, ze te usługi są bezpłatne, dotyczy to rozmaitych sektorów. Dzięki tego typu usługom, dostęp do takich państwowych świadczeń mają wszyscy ci, którzy są obywatelami danego państwa. Usługi publiczne – definicja obejmuje swym zakresem różne pojęcia. Usługi te mogą być świadczone bezpośrednio. Tutaj po prostu są one wykonywane przez organa administracyjne władzy państwowej. W innych przypadkach mogą być dostępne pośrednio, opłacane są przez sektor prywatny. Usługi tego typu są zapewniane obywatelom, w ramach działania jednostek samorządu terytorialnego, które są odpowiedzialne za zapewnienie dostępu do tych usług i ich odpowiednie funkcjonowanie. Usługi publiczne – definicja obejmują swym zakresem na przykład dostęp do szkolnictwa państwowego. W Polsce taki dostęp ma każdy, obowiązkowe jest kształcenie się do osiemnastego roku życia. Szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie – technika, licea ogólnokształcące i profilowane oraz szkoły zawodowe są ogólnodostępne dla wszystkich, istnieje też obowiązek korzystania z nich do ukończenia osiemnastego roku życia.
Ogólnodostępne są także państwowe uczelnie, na które można się dostać niezależnie do swojej sytuacji finansowej, ma się więc pod względem dochodowym takie ma szanse. Usługi publiczne – definicja są więc tak pomyślana, by ten dostęp był równy i powszechny. W niektórych przypadkach, by dostać się do parny w sektorze usług publicznych, konieczne jest skorzystanie z publicznego szkolnictwa – tak jest w przypadku takich zawodów, jak lekarz – obowiązek skończenia państwowej uczelni medycznej, strażak, policjant itd.
Te Usługi publiczne – definicja są więc ściśle związane działalnością państwa, gdyż nie można zostać np. policjantem po prywatnej uczelni. Takie ograniczenie dotyczą także innych zawodów, w kutych wymagane są odpowiednie kwalifikacje, poświadczane dyplomem odpowiedniej szkoły lub też ukończeniem specjalnych kursów. Usługi publiczne – definicja obejmują swym zakresem szkolnictwo państwowe, ale także służbę zdrowia, straż pożarną, wojsko, policję, transport miejski, zaopatrzenie obywateli w energię – np. prąd. Usługi publiczne – definicja obejmuje swym zakresem także takie sektory jak budownictwo socjalne, telekomunikacja, gospodarka odpadami i gospodarka wodna, opieka społeczna, gromadzenie danych i ochrona środowiska. tak więc zasięg jest ogromny, wiele jest więc usług, finansowanych lub współfinansowanych przez państwo, do których dostęp mają wszyscy obywatele. Sprawne działanie państwa więc w dużej mierze zależy od tego, jak ten sektor usług publicznych będzie się kształtował, dlatego jest tak istotne, by dział on jak należy.