Sektor publiczny – administracja państwowa, służba zdrowia, szkolnictwo, sądownictwo, policja, wojsko odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu państwa. Tylko, że chodzi tutaj o sprawne funkcjonowanie państwa, a na nasz sektor publiczny często narzekamy. A to u lekarza długo czekamy na miejsce, a to w szpitalu nie chcą nas przyjąć, nauczyciele w szkole nas denerwują, a załatwianie sprawy w urzędach to droga przez mękę. Niestety, pewne instytucje istnieją dlatego, że muszą.
Sektor publiczny, który ma zagwarantowaną pewną potrzebną do funkcjonowania pulę pieniędzy. Oznacza to, że nie musi o nie zabiegać. I to w sektorze publicznym przeważnie spotkamy się z brakiem szacunku, z długotrwałym oczekiwaniem na wydanie jakiegoś dokumentu lub załatwienie sprawy lub z innymi nieprzyjemnościami. Niestety, wiele państwowych szkół to szare szkoły, w których tynk odpada ze ścian, kadra to ludzie powielający od lat te same wzorce i metody, w państwowej służbie zdrowia trzeba czekać, trzeba być cierpliwym i liczyć się z tym, że nie zawsze dostaniemy to, czego potrzebujemy. A urzędy? Skostniałe, ociężałe instytucje, które z trudem nadążają za zmianami, w których wszystko idzie mozolnie i ociężale itp.
Państwowa oświata i służba zdrowia mają tę zaletę, że nie musimy płacić za nie z własnych pieniędzy. Ale to jest kosztem jakości i komfortu. Na szczęście mamy wybór. Choć w przypadku administracji publicznej czy sądownictwa nie mamy, to jednak w przypadku służby zdrowia i szkolnictwa mamy. O ile nas na to stać.
Sektor państwowy istniał będzie i powinien. Sądy powinny być samowystarczalne finansowo, a na pewno nie powinny być utrzymywane z pieniędzy tych, którzy się do nich udają. Powodów wyjaśniać nie trzeba. W przypadku szkolnictwa czy służby zdrowia jest to alternatywa dla osób niezamożnych. Szkolnictwo powinno być równe dla wszystkich. Do służby zdrowia również każdy powinien mieć dostęp. Osoby niezamożne również chorują i to nawet częściej. Dlatego choć nie jest bez wad, sektor publiczny jest nam potrzebny.