Wiele osób zastanawia się nad swoją przyszłością. Kim chcieliby być, jakie wykształcenie zdobyć. Od lat niezmienną popularnością cieszy się praca w policji. Trudno zostać policjantem czy nie? Okazuje się, że wszystko zależy od kilku czynników.
Po pierwsze sprawność fizyczna. To jest najważniejsze. Trzeba przejść wiele testów, które wykażą, czy nadajemy się do pracy czy nie. Są to przede wszystkim testy sprawnościowe i szybkościowe. Policjant musi być zawsze w dobrej formie, niezależnie od wieku, dnia i pogody. Niestety dla osób, które nie sprostają temu wyzwaniu, praca w policji może zostać tylko w sferze marzeń. Nietrudno jest sobie wyobrazić pracę policjanta. Nie tylko łapie on złodzieja, ale także ubezpiecza imprezy masowe, takie jak mecze, musi uspakajać agresywne osoby skłonne do przemocy czy walczyć z wandalizmem. W takich przypadkach nie można liczyć, że kibol będzie słabiej bił, ponieważ policjant jest w gorszej formie. Niestety praca w policji wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego. Jeśli się go nie ma, niestety jest się na przegranej pozycji.
Po drugie testy psychologiczne. Każdy, kto chce zostać policjantem, musi przejść serię testów, które wykażą, w jakim stanie jest jego psychika i układ nerwowy oraz jak reaguje na konkretne zadania. Jednym z nich jest badanie akomodacji oka – w jakim czasie przystosuje się ono do ciemności, a w jakim do światła. Kolejnym, którego wymaga praca w policji, jest sprawdzenie, czy dana osoba nie ukrywa jakiejś choroby psychicznej, np. depresji, skłonności maniakalnych. Kandydat musi umieć panować nad sobą oraz być zrównoważony emocjonalnie.
Po trzecie wreszcie, test IQ oraz wykształcenie. To również jest bardzo ważny czynnik, choć nie tak istotny jak sprawność fizyczna czy testy psychologiczne. Kandydat powinien być inteligentny i mieć bystry umysł, ponieważ praca w policji wymaga szybkiego kojarzenia faktów i zdolności ponadprzeciętnego myślenia.
Powyższe cechy to summa summarum tego, co powinien posiadać przyszły policjant. Ponieważ praca w policji jest niebezpieczna, kandydaci muszą zdawać sobie sprawę z tego, czym konkretnie zajmuje się policjant, a czym nie. Służą temu pogadanki w szkołach zawodowych, które szkolą przyszłych policjantów. Ponadto każdy, komu podoba się praca w policji, może pójść do specjalnych szkół i na kursy przygotowujące do tego zawodu. Policjant musi się znać nie tylko na rozbrajaniu napastnika, ale również na prawie. Łatwo jest bowiem przekroczyć swoje kompetencje. Dlatego tak ważne jest opanowanie. Mimo to policjant jest człowiekiem i również ma swoje gorsze dni. Kończy się to zazwyczaj brakiem wystarczającej ilości cierpliwości dla przestępcy. A jakie są zarobki? Można powiedzieć, że porównywalne do zarobków przeciętnego pracownika. Oscylują one między 2000 a 6 000 złotych. Policjantom przysługują też liczne przywileje, np. wcześniejsze pójście na emeryturę. To jeden z wielkich plusów i niewątpliwie zachęcił już wielu młodych ludzi do bycia policjantem. Mimo wielu trudności, zawód ten cieszy się wielką popularnością.