Plusy i minusy posiadania własnej firmy

73620Z pewnością założenie własnej działalności gospodarczej może dostarczać każdemu przyszłemu pracodawcy zarówno zalety i wady. Warto jednak tuż przed otwarciem swojego nowego zakładu pomyśleć o tym jakie tak w zasadzie są korzystne i niekorzystne strony od ,,kuchni” właściciela.

Własna firma to na pewno powiększona liczba obowiązków. Jednak najpierw warto rozpocząć mówić o zaletach. Wszyscy, którzy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej zdecydowani są na to aby podjąć trud i wysiłek aby z własnym pomysłem dostać się na rynek pracy. Z pewnością zalety, które mogą pchnąć osoby do jej założenia dotyczą tego, że sami samemu tworzymy miejsce pracy. Nie musimy się martwić tym czy tym razem przejdziemy proces rekrutacji i przygotowywać się do kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej, która niestety może nie pójść po naszej myśli. Następna sprawa jako kolejny atut z własnej działalności gospodarczej związana jest z tym, że to wysokie poczucie niezależności. Co przez to należy rozumieć? Pracodawca we własny sposób decydować będzie o swoich zadaniach a także tym jakie podejmować będzie kroki. W przypadku założenia firmy można się liczyć z tym, że nie będziemy pracować na czyjeś konto a dochody będą jedynie w tym przypadku spływały tylko i wyłącznie na nasz numer bankowy. Ostatnią już bardzo ważną zaletą jest to, że samemu można ustalać sobie czas pracy i on jest bardzo elastyczny. Nie ma tutaj z góry narzuconej liczby godzin do przepracowania.

Własna działalność gospodarcza to nie same dobre strony. Należy się także zapoznać z tym, że niestety to także może być związane z minusami. Warto się o nich dowiedzieć. Już na samym początku warto sobie założyć to i pogodzić się z tą informacją, że niestety nasz biznes może nie być udany. To właśnie z tego powodu czasem można uświadomić sobie, że firmę może trafić krach. Należy się także liczyć z tym, że koszty własnej firmy mogą być związane z kosztami. W tej sytuacji ta sprawa związana jest z tym, że niestety czasem trzeba będzie za swoje pieniądze kupić jakiś najbardziej potrzebny sprzęt bądź po prostu inne elementy, które miałyby służyć procesowi rozwoju firmy. We własnej firmie należy w sposób odpowiedzialny być świadomy za siebie a także pracowników. W pewien sposób warto orientować się w przepisach jeśli tak w zasadzie brak w zakładzie księgowego. Oprócz tego należy także w stały i nieustanny sposób śledzić zmiany prawne a także we własnym zakresie pilnować wszystkich dokumentów, które tak w zasadzie odpowiadają za dokumentację firmową. Minusem swojej firmy jest również to, że nieustannie należy dbać o swoich klientów a także w trwały sposób wzmacniać z nimi relacje.

Własna działalność gospodarcza to na pewno duża odpowiedzialność. Przed jej założeniem należy się tak w zasadzie zastanowić nad tym czy biznes w którym będziemy się chcieli rozwijać to coś z czymś można ruszyć na rynek. Wiedząc o potencjalnych wadach i zaletach wynikających z prowadzenia swojej firmy warto wywnioskować to, że aby ruszyć z tym ,,tematem” nie należy czytać tylko książek o zakładaniu działalności gospodarczej. Należy stać się praktykiem. Co warto pod tym rozumieć? Przede wszystkim związane jest z tym aby zapoznać się z najważniejszymi elementami kodeksu karnego jak i również wykonaniem prawidłowego biznes planu. Bez rynku zbytu a także klienta ciężko będzie otworzyć swoją własną firmę. Do tego należy posiadać już jakąś pewną i sprawdzoną grupę klientów, która jednak będzie stanowiła o przyszłej marce naszej firmy.

Podziel się swoim zdaniem