Instytucje publiczne – jak działają

Działalność instytucji publicznych jest dokładnie sprawdzana, dokładnie kontrolowana. Wiele osób jednak marzy właśnie o tym, by pracować w jakichkolwiek publicznych instytucjach. W urzędzie, w szkole, w administracji, w lasach państwowych i w szeregu innych publicznych instytucji. Taka prawda jest uważana mimo wszystko stabilniejsza niż w sektorze prywatnym.

W poszukiwaniu stabilności…

Jest taki trend zawsze szczególnie wtedy, gdy ogólnie na rynku są problemy z pracą – a obecnie są bardzo duże. Może nie tylko z pracą jako taką, ale z ta na normalnych warunkach – czyli w stabilnych godzinach i na etacie, nie na umowach zleceniach i o dzieło, na części etatu, w godzinach elastycznych, co oznacza często nadgodziny itd. Dlatego w takiej sytuacji, gdy pojawia się taka sytuacja na rynku pracy – wiele osób chce pracować w takich właśnie instytucjach. To właśnie dlatego tak wiele osób, mimo braku aż tak masowego zapotrzebowania, wybierało takie kierunki studiów, jak pedagogika oraz administracja. Raczej trudno przypuszczać, by tak wiele osób uwielbiało pracę z dziećmi i czuło powołanie do opiekowania się nimi i pracy w szkole. Po prostu, przez wielu przecież nienawidzony zawód nauczyciela – to pewna i stabilna praca, jeśli komuś się uda załapać na etat.

Szukanie pracy pod presją

Wiele osób, które maiło w szkolnictwie jakiekolwiek znajomości, wybierało ta ścieżkę kariery – miały te osoby potem prawie że pewność, że uda się im znaleźć zatrudnienie. To dlatego bez znajomości tak trudno dostać taką posadę, bo ukończenie pedagogiki, czy to na uniwersytetach, czy na licznych szkołach prywatnych – nie stanowi większego problemu. A przecież jest to praca szczególna, wyjątkowa, wymagająca odpowiednich cech psychofizycznych, predyspozycji do zawodu. Jednak presja, by dostać stałą i dość dochodową przecież pracę, jeśli chodzi o możliwość zarobkowania szczególnie kobiet – było silna tendencją. Niestety więc konsekwencje tego polska edukacja będzie na tym cierpieć przez długie, długie lata przez kilkadziesiąt lat, dopóki nie będzie odpowiedniej selekcji do tego ważnego zawodu.

Podziel się swoim zdaniem