Wielkie wydatki na inwestycje

Artykuł powstał w nawiązaniu do informacji zawartych na stronie: samorzad.infor.pl

Ostatnie lata udało się Polsce przejść suchą nogą przez kryzys ekonomiczny i recesja nie okazała się aż tak wielkim wyzwaniem dla naszego systemu ekonomiczno-społecznego, jak mogłoby się to wydawać. Nie oznacza to jednak, że nie ma zagrożeń dla stabilności rozwoju gospodarczego i wszystkie problemy z życia publicznego udało się wyeliminować. Wciąż daje się zaobserwować poważne patologie, zwłaszcza w sektorze publicznym, gdzie obraca się zdecydowanie największymi kwotami. Chętnych do zarobienia na tym trendzie nie brakuje, a wiele firm i indywidualności, które korzystają na inwestycjach sektora publicznego, nie ma szczególnie etycznego podejścia do tego, że wykonują coś, co ma być pożytkiem publicznym.

Wszystko dzięki dobremu dofinansowaniu

Pieniądze pochodzące ze skarbu państwa i często wspierane celowymi dotacjami unijnymi potrafią osiągać astronomiczne sumy liczone w miliardach euro, jeśli chodzi chociażby o kluczowe inwestycje infrastrukturalne.:
– w ostatnich latach w Polsce najwięcej wydano właśnie na budowanie dróg ekspresowych, autostrad, obwodnic, mostów czy estakad, które odciążyły miasta i poprawiły konkurencyjność gospodarczą całego kraju, ułatwiając transport i logistykę międzynarodową,
– w tych licznych inwestycjach budowlanych udział brały jednak nie tylko podmioty godne zaufania, ale również firmy i wykonawcy, których głównym celem było szybkie zainkasowanie pieniędzy z kontraktu i wycofanie się chyłkiem z placu budowy,
– dzisiaj o wiele dokładniej analizuje się nie tylko samą procedurę przetargową sektora publicznego, ale ogólnie stara się rozwiązać jego największe słabości.

Podziel się swoim zdaniem