Instytucje należące do państwa

W sprawnie funkcjonującym państwie musi istnieć sektor zarówno państwowy, jak również prywatny. To zrozumiałe – szkoły, szpitale, urzędy – one chociaż w części powinny być własnością państwa. A to dlatego, że obywatele będą mieli dostęp do bezpłatnych instytucji tego typu. Nasze dzieci uczęszczają do państwowych szkół, a my sami uczęszczamy do państwowych placówek służby zdrowia. Nie wspominając o urzędach. Ale sektor państwowy, choć ma stabilnego protektora w postaci państwa, również podlega różnym wahaniom.

Wygodna posada, na którą trudno się dostać

Czasem instytucje są likwidowane. Często słyszymy o likwidacji szpitali lub szkół. W przypadku tych drugich jest to często związane z nadchodzącym niżem demograficznym. A szpitale – podlegają one różnym zmianom. Wprowadzenie nowoczesnych technologii również miało wspływ na poziom zatrudnienia. Wiele rzeczy odbywa się automatycznie. Z jednej strony dobrze ponieważ powoduje to wzrost efektywności wykonywanych badań i pracy. Z drugiej strony kiepsko ponieważ pociąga to za sobą redukcję zatrudnienia. Sektor publiczny kojarzy się raczej ze stabilnym zatrudnieniem. I jest to w dużej mierze uzasadnione. Tam ludzi się zatrudnia w oparciu o umowę o pracę ze wszystkimi należnymi przywilejami. Co więcej nie ma również problemu jeżeli ktoś chce iść na chorobowe. A te bolączki znają wszyscy pracujący w sektorze prywatnym. I chociaż w sektorze publicznym również zdarzają się tzw. umowy śmieciowe to jednak jest to margines.

Dostatnie się na posadę państwową nie jest rzeczą łatwą. Nierzadko potrzebne jest nam kierunkowe wykształcenie wyższe, a także musimy zdać odpowiednie egzaminy oraz wygrać odpowiednie konkursy. Zależy to jeszcze oczywiście od stanowiska. I choć zdarzają się restrukturyzacje, a niekiedy również redukcje to jednak ludzie pracujący na państwowych posadach są z nich zadowoleni. Tylko my czasem narzekamy na personel pracujący w takich instytucjach. Czy słusznie?

Publiczny czy prywatny?

Pracownicy sektora publicznego to ludzie, jak wszędzie. Aby pracować w służbie zdrowia należy posiadać odpowiedni, mocny charakter. A dlaczego? To jest trudna praca. Mamy tutaj do czynienia z ludźmi chorymi, a także kontakt z ich materiałem biologicznym. Mamy również często kontakt z różnego rodzaju patologią. Pacjenci, jako że schorowani, czasem bywają nieprzyjemni. Niestety, jest to wliczone w ryzyko zawodowe. I trzeba umieć z nimi postępować. Szkoła – któż nie zna tego miejsca. Każdy z nas się z nią zetknął i na którymś etapie ją zakończył. Szkoły publiczne mają to do siebie, że zapewniają nam darmową edukację.

Sektor publiczny, jak każdy inny, ma swoje plusy i minusy. Do zalet należy zaliczyć fakt, że taka instytucja może skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków. Ale często narzekamy na obsługę, fatalny wystrój itd. Trzeba przyznać – prywatne instytucje bardziej dbają o osoby, które do nich uczęszczają. Jest to zrozumiałe – muszą przyciągnąć i utrzymać swoich, nazwijmy to „klientów”. Ale ważne jest to, że w zdrowym państwie mamy wybór – stabilny i bezpłatny państwowy oraz płatny, ale luksusowy prywatny. A gdzie lepiej? Wybór należy do nas.

Podziel się swoim zdaniem