Biblioteki publiczne i ich główne zadania

Obecnie istnieje wiele instytucji, które wspierają za darmo rozwój duchowy i wykształcenie ludzi. Jedną z nich są biblioteki publiczne. Jak sama nazwa wskazuje, są publiczne, a więc dla każdego, kto jest zameldowany w danym kraju. Ich zadaniem jest nie tylko gromadzenie książek i udostępnianie ich, ale również wsparcie rozwoju człowieka na wielu płaszczyznach.

Rozważmy to na kilku przykładach. Po pierwsze, biblioteki publiczne są miejscem, do którego przychodzi wiele małych dzieci. Wypożyczają one książki, na których podstawie uczą się czytać i poznają świat. Chętnie uczestniczą w wielu konkursach i imprezach organizowanych przez biblioteki. Dzieci, które przychodzą do biblioteki regularnie, czy to na słuchanie czytanej przez kogoś bajki, czy to żeby wypożyczyć książkę, szybciej uczą się czytać, są inteligentniejsze i bardziej wrażliwe na otaczający je świat. Można więc założyć, że biblioteki publiczne dbają o rozwój człowieka już od małego dziecka. To bibliotekarka wskazuje dziecku, które książki może wypożyczyć, a które będą dla niego jeszcze za trudne. W ten sposób bibliotekarze niejako wychowują sobie czytelnika.

Po drugie, biblioteki są ostoją nastolatków, tzw. nałogowych beletrystów. Osoby takie czytają książki wręcz nałogowo. Głównie są to powieści popularne i dość łatwe w odbiorze, ale wiele razy bibliotekarka podsuwa książki nieco trudniejsze. I oczywiście, żeby można było przeczytać daną książkę za darmo, biblioteki publiczne muszą ją kupić i udostępnić. Na tym aspekcie powinni skupić się szczególnie rodzice, którzy dzięki temu nie musieli wydawać majątku na nowe publikacje. Wielu rodziców jest dumnych z tego, że ich dziecko dużo czyta, wielu jednak nie zdaje sobie sprawy z rodzaju książek, jakie lubi ich pociecha i nie potrafi im doradzić w wyborze następnej. Tym wszystkim zajmuje się bibliotekarka. Właśnie dlatego biblioteki publiczne są takie ważne. Nie chodzi w nich tylko o wypożyczanie lektur szkolnych, ale także dbanie o czytelników, pomaganie im i poznawanie ich.

Po trzecie, przyjrzyjmy się dorosłym. Jakie ich życie byłoby smutne, gdyby zamknięto wszystkie biblioteki publiczne w kraju! Codziennie widzimy wiele kobiet wypożyczających lub czytających w środkach komunikacji książki z biblioteki. Mężczyźni również to robią. Książki pomagają nam się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości. Najlepsze z nich prawdopodobnie poleciła nam bibliotekarka. Ona zna nas od bardzo dawna i wie, co lubimy, a czego nie. Ponadto aktywizuje nas do spędzenia czasu na wieczorku poetyckim, albo wybrania się z rodziną na finał konkursu, w którym brała udział nasza pociecha.

To tylko niektóre z aspektów funkcjonowania tych placówek. Prawda jest taka, że biblioteki publiczne przetrwają mimo stopniowego zaniku czytelnictwa. Ich rola nie ogranicza się tylko do udostępniania książek i przechowywania dorobku kulturowego społeczeństwa. Jest ona o wiele szersza i obejmuje aspekt kulturowy, naukowy, rozrywkowy oraz wiele innych. Dlatego biblioteki są tak ważne dla ludzi.

Comments are closed.